Sepak Takraw: Jeho história, pravidlá a herné techniky •

Sepak takraw je malá loptová hra, ktorá kombinuje minimálne dve obľúbené športové techniky, a to volejbal a futbal. Tento tradičný šport má hru podobnú volejbalu, ale viac útočiť a brániť pomocou nôh. Sepak takraw sa zúčastnil medzinárodných turnajov, aj keď medzi niektorými nemusí byť taký populárny.

Takraw na prvý pohľad

Výraz sepak takraw sa skladá zo slov „sepak“, čo v malajčine znamená kop, a „takraw“, čo v thajčine znamená ratanová guľa. Tento šport vznikol v krajinách juhovýchodnej Ázie od 15. storočia, teraz sa rozvinul a začína sa s ním súťažiť na medzinárodných turnajoch, ako sú SEA Games a Asian Games.

Cieľom hry je kopnúť loptu cez sieť a do súperovho ihriska získať body. Na rozdiel od hry volejbalu sa hráči sepak takraw nesmú dotýkať lopty rukami alebo pažami. Hráči sa však môžu dotknúť lopty nohami, hlavou a hruďou.

Pravidlá v hre sepak takraw

Medzinárodná federácia Sepak Takraw (ISTAF) upravuje súťažný poriadok, vrátane výstroja a oblečenia hráčov počas zápasov. Nasleduje niekoľko základných pravidiel v hre sepak takraw, ktoré musíte poznať.

1. Pozícia a počet hráčov

V hre sepak takraw sú postavené dva tímy, pričom každý tím pozostáva z troch hráčov. Každý hráč bude mať v hre určitú úlohu, a to tekong , zabijak , alebo podávač . pozícia tekong je v stredovom kruhu ihriska, pričom zabijak a podávač sú na ľavej a pravej strane ihriska pri sieti.

Každá rola hráčov takraw určí ich povinnosti a úlohy počas hry, ďalej je vysvetlenie.

• Tekong (servery). Tento hráč má na starosti podanie na začatie hry. Pri podaní dokáže tekong kopnúť loptu vysokou rýchlosťou, aby súperovi sťažila obranu.
  • Zabijak (Striker). Tento hráč má za úlohu vykonávať útoky do súperovho poľa. Počas prežívania, zabijak alebo útočník bude zodpovedný za zablokovanie kopu a rozbiť z opačnej strany.
  • Podávače. Tento hráč musí mať vysokú kontrolu alebo kontrolu nad loptou. Keď je v držaní lopty, podávač musí vedieť dať ľahkú návnadu útočník exekúcie. Podávače musí mať tiež schopnosť robiť kopy a bloky.

2. Vybavenie a ihrisko

Vo všeobecnosti je ihrisko sepak takraw podobné bedmintonu, no s určitými rozdielmi. Futbalová lopta takraw bola pôvodne vo forme tkaného ratanu, ale teraz použila materiál zo syntetických vlákien. Niekoľko predpisov týkajúcich sa vybavenia a ihriska pre zápasy sepak takraw je nasledujúcich.

• Lopta má guľovitý tvar a je vyrobená zo syntetického vlákna s 12 otvormi a 20 spojkami. Lopta má obvod 41-43 cm a hmotnosť 170-180 gramov pre mužov, zatiaľ čo obvod 42-44 cm a hmotnosť 150-160 gramov pre ženy.
  • Ihrisko má rozmery 13,4 x 6,1 metra a je rozdelené na dve sieťou s výškou 1,52 metra pre mužov a 1,42 metra pre ženy.
  • Športové oblečenie pozostáva z dres , šortky, ponožky a športová obuv. Všetky dresy musia byť prihlásené a musia mať číslo príslušného hráča. Kapitán tímu bude mať na ľavej ruke pásku, ktorá má inú farbu ako má dres .

3. Výpočet skóre zápasu

Body v zápase sepak takraw možno získať, ak hráč dokáže vložiť loptu do súperovho ihriska a súper nemôže loptu vrátiť, alebo ak sa súper pomýli. Každá z týchto podmienok bude mať hodnotu jedného bodu.

Vo všeobecnosti tím, ktorý ako prvý dosiahne 21 bodov, vyhráva set. Ak dôjde k remíze 20-20 bodov, rozhodca predĺži set, kým jedno z družstiev nebude mať dvojbodový náskok alebo maximálne 25 bodov.

Hrá sa v dvoch setoch s dvojminútovou prestávkou. Tím, ktorý vyhrá v dvoch setoch, vyhrá zápas. Ak však oba tímy získajú jeden set výhier, dôjde k predĺženiu setu rozhodujuca prestávka .

Rozhodujuca prestávka alebo sa tento tretí set bude hrať len do 15 bodov. V prípade remízy 14-14 nasleduje predĺženie zápasu, kým jeden z tímov nebude mať dvojbodový náskok alebo maximálne 17 bodov.

Ako hrať a fauly v sepak takraw

Predtým, ako si hráč, kapitán alebo zástupca oboch tímov hodí mincou, aby si ako prvý vybral stranu ihriska alebo podanie. Hra sepak takraw začína, keď podávač hodiť loptu tekong podávať a kopať loptu do súperovho ihriska. Kým lopta neprejde cez sieť, podávač a útočník musia zostať na ich strane.

Súper musí byť schopný vrátiť loptu cez sieť najviac na tri dotyky. Dotyk všetkých častí tela je vo všeobecnosti povolený, okrem dotyku pažami, od pliec po končeky prstov.

Počas hry môžu tímy získavať body vstupom lopty do súperovho poľa alebo využitím chýb súperovho tímu. Nižšie sú uvedené niektoré chyby od súperovho tímu, ktoré by sa mohli vyskytnúť.